Ostatnie tygodnie upłynęły grupie ŻABEK na przygotowaniach do dwóch dużych wydarzeń w życiu całego przedszkola – wycieczki i Dnia Rodziców.
Ale po kolei…
Wycieczka odbyła się 24 maja, a byliśmy w Parku Merveilleux w Bettembourgu. Ważnym punktem w przygotowaniach było własnoręczne ozdobienie koszulek – trochę dla identyfikacji i odróżniania się od innych dzieci, trochę na pamiątkę, a trochę i dla zabawy.

DSCN1263

 

Poza Paniami Kasią i Ewą tego dnia grupą ŻABEK opiekowało się również dwóch rodziców – Pan Karol i Pan Piotr.
Przebieg wycieczki był mniej więcej następujący:
Przejazd autobusem …

DSCN1286DSCN1287DSCN1288DSCN1289DSCN1290DSCN1291DSCN1292

 

… studiowanie mapy i wybór najciekawszej trasy, …

DSCN1296DSCN1300

DSCN1301

 

… wizyta w pawilonie Amazonii ( tu mogliśmy spotkać się miedzy innymi oko w oko z krokodylem, podejrzeć żółwie w życiu codziennym, pobawić się z pingwinami), …

DSCN1317DSCN1312
DSCN1311

 

… spacer po ścieżce bajek (gdzie przypomnieliśmy sobie miedzy innymi bajki o Kopciuszku, Czerwonym Kapturku, Śpiącej Królewnie i wiele innych), …

DSCN1322
 

… odwiedziny w tzw. „Mini zoo” i zabawy z kozami, …DSCN1325DSCN1327

 

… sesja zdjęciowa na żółwiu, …DSCN1335

 

… obiad, …

DSCN1339

 

… wizyta w pawilonie Mahajanga (tu sfotografowaliśmy się wszyscy w komplecie), …DSCN1342

 

… przejazd mini pociągiem, …

DSCN1354DSCN1356

 

… zabawa na placu zabaw, …DSCN1360DSCN1366DSCN1373

 

… powrót do przedszkola.

 

 

Tydzień później wszyscy rodzice zostali zaproszeni do przedszkola na krótki występ artystyczny przygotowany specjalnie dla nich. ŻABKI zaprezentowały piosenkę o Żabce Małgosi, którą ćwiczyły całą wiosnę.

DSCN1391

 

Z wielkim zaangażowaniem dzieci przygotowywały również podczas zajęć prezenty dla rodziców – ramki ze zdjęciami …

DSCN1268DSCN1269DSCN1285

 

… oraz lizaki – laurki.

DSCN1239DSCN1242DSCN1377

 

A po przedstawieniu były uściski, uściski i uściski.

DSCN1399

 

 

W wolnych chwilach miedzy przygotowaniami to tych dwóch dużych imprez poruszaliśmy szereg innych, ciekawych tematów oraz pamiętaliśmy o odpoczynku i rekreacji.

DSCN1245DSCN1246DSCN1247DSCN1248

 

 

I tak na przykład w Dniu Rodzica, zanim rodzice przyszli do przedszkola, każda ŻABKA przedstawiła nam swoja rodzinę, tak żeby nikt już nie miał wątpliwości, kto jest kim. Poza rodzicami dzieci poznaliśmy też rodzeństwo, dziadków oraz wielu innych członków rodzin.

DSCN1382DSCN1384

 

 

Zwróciliśmy jednak uwagę na to, że nie każda osoba musi być mila, jak nasza babcia i być nam przychylna, jak nasza mama, i nie każdemu należy bezwzględnie ufać. W zrozumieniu tego tematu pomogła nam bajka o Czerwonym Kapturku, do której dzieci miały za zadanie wykonać mały teatrzyk kukiełkowy.

DSCN1271DSCN1274

 

 

A z innej beczki? Jedne z zajęć wypadały na przykład 3 Maja. Nie sposób było więc nie wrócić na chwilę do tematu Polski, by jeszcze raz przyjrzeć się jej mapie i przypomnieć sobie, jak wygląda polskie godło,…

DSCN1253

 

… wysłuchać „Mazurka Dąbrowskiego”, czy własnoręcznie zrobić biało – czerwoną flagę.

DSCN1255

 

 

Jeszcze innym tematem – różnym od tych wspominanych tutaj – było nadejście lata, które przyszło zupełnie niepostrzeżenie. Aby odróżnić je od pozostałych pór roku dzieci miały za zadanie wybrać jedynie te ilustracje, które przedstawiały czynności lub przedmioty, które kojarzą się z latem, a następnie opowiedzieć, dlaczego wybrały akurat tą ilustrację. W ten sposób dowiedzieliśmy się, za co każdy z nas lubi lato.

DSCN1401DSCN1403DSCN1412

 

 

Dużo śmiechu sprawiło nam ilustrowanie gestami rożnych zajęć letnich. Podzieliliśmy się na grupy:
wędkarzy,…

DSCN1421

 

… rowerzystów, …

DSCN1420

 

 

… grających w piłkę …

DSCN1416

 

… oraz skaczących na skakance.

DSCN1422

 

Tego dnia zaczęliśmy również naukę piosenki pożegnalnej. Mimo pożegnania, nie jest to jednak smutna piosenka:

Przedszkole żegnamy – w szkole się spotkamy,
Ale najpierw są wakacje, a wiec już ruszamy!

Teraz swoboda, radość i pogoda.
Lody waniliowe, kapelusz na głowie!

Przedszkole kochane jest już pożegnane
No i wszyscy tez żegnamy nasze mile panie!

Teraz swoboda, radość i pogoda.
Lody waniliowe, kapelusz na głowie!

 

Piosenka ta wprowadza w bardzo wakacyjny nastrój, dlatego już dziś dziękujemy zarówno dzieciom, jak i rodzicom za wspólnie spędzony rok szkolny, gratulujemy postępów w nauce i życzymy dalszych sukcesów, ale najpierw bardzo udanych wakacji, które nie będą szczędzić promieni słonecznych i kolorowych przygód.

Katarzyna Raczkiewicz i Ewa Śródka
opiekunki „Żabek”