Grupa ŻABEK to 16 wesołych i bardzo aktywnych pięcio- i sześciolatków, które pod opieką Pani Kasi i Pani Ewy rozpoczęły przygotowania do rozpoczęcia nauki języka polskiego w szkole oraz do stawiania pierwszych kroków w świecie liter.

 
 
Pierwszego dnia zajęć od razu zabraliśmy się do pracy – opisaliśmy swoje teczki na karty pracy, które będziemy wypełniać przez cały rok szkolny…,
 
teczki
 
 
…ustaliliśmy „Kodeks Zachowania Żabek”, czyli określiliśmy, co nam wolno, a czego nie powinniśmy robić…,

reguly grupy
 
 
… a także nauczyliśmy się wiersza powitalnego, którym wraz z „Iskierką”, sprawdzeniem na tablicy listy obecności oraz policzeniem dzieci, rozpoczynamy każde zajęcia. A brzmi on tak:

Dzień dobry witam was, na zabawę nadszedł czas.
Jestem ja, jesteś ty, razem to jesteśmy my.

 
Przez całą jesień towarzyszyły nam dwie piosenki: „Dostał Jacek elementarz” oraz „Pan Listopad gra na basie”. O Jacku i elementarzu śpiewaliśmy tylko pierwsza zwrotkę i refren, w „Listopadzie” najlepiej wychodził nam refren.

Poza śpiewaniem, jesienią degustowaliśmy jej dary, wzbogacając nasze słownictwo o nazwy smaków…,

dary jesieni
 
 
… omawialiśmy jesienny ubiór z przypomnieniem nazw części ciała…,

jesienny ubior
 
 
… grając w „Zawodowe memory” przypominaliśmy sobie nazwy rożnych zawodów, jakie wykonują członkowie naszych rodzin lub jakie dzieci chciałyby wykonywać w przyszłości. Generalnie rzecz ujmując dziewczynki marzą o zostaniu piosenkarkami lub nauczycielkami a chłopcy chcieliby zostać strażakami lub policjantami. Mam n nadzieję, że te marzenia się spełnią!
 
zawodowe memory
 
 
Pewnego dnia naszą grupę „odwiedził” teatr kukiełkowy z przedstawieniem pod tytułem „Kłopoty burka z podwórka”.
teatr
Z pozoru śmieszna historyjka skłoniła dzieci do refleksji, na temat wpływu zmian pór roku na zwierzęta i ich sposobów przystosowywania się do zmian w naturze. Zastanawialiśmy się, jak my moglibyśmy pomóc zwierzątkom przetrwać nadchodzącą zimę. Finałem naszych rozmyślań było zbudowanie karmnika dla ptaków z poznanych do tej pory liter.
 
karmnik z lieterk
 
 
Tego dnia nie mogło zabraknąć wszystkim znanych i lubianych zabaw o zwierzętach lub ze zwierzętami w roli głównej: „Stary niedźwiedź” czy „Chodzi lisek”.
 
chodzi lisek
 
 
Jako, że w listopadzie Polska ma swoje święto narodowe my również przekazałyśmy ŻABKOM mały łyk historii i geografii Polski. Poczytaliśmy sobie polskie legendy i wyjaśniliśmy ich odniesienia do współczesności…,
 
czytamy legendy polskie
 
 
… obejrzeliśmy mapę Polski z zaznaczeniem „miejsca zamieszkania” bohaterów przeczytanych legend…,
 
mapa Polski
 
 
… a na koniec zajęć przebraliśmy się za Smoki Wawelskie samodzielnie wykonując maski.
 
legendy polskie
 
 
Potem przyszedł czas na wspomnienie o rożnych tradycjach i zwyczajach ludowych. Świętowaliśmy Andrzejki. Wróżyliśmy sobie wiec, kto pierwszy ożeni się lub wyjdzie za mąż, …
 
andrzejki

… kim zostaniemy w przyszłości (nie wszyscy zgadzali się z wróżbą), czytaliśmy sobie mądre rady z „Księgi Wróżb Pani Kasi”. Śmiechu było co nie miara!

 

W międzyczasie rozpoczęliśmy przygotowania do spotkania ze Świętym Mikołajem, który odwiedził nas na początku grudnia. Żeby nasz Czerwony Gość wiedział, gdzie są dzieci ŻABKI przygotowały specjalne zawieszki na drzwi.

mikolajowa zawieszka
 
 

Mikołaj przyniósł oczywiście prezenty, ale nie dostaliśmy ich za darmo. Przydały się śpiewane dotąd piosenki oraz przygotowany specjalnie na tę okazje wiersz dla Mikołaja oraz piosenka „To już czas”. Rodzice naprawdę dobrze ćwiczyli z dziećmi w domach!

Mikolaj
 
Mikolaj1
 
 

Na ostatnich zajęciach w roku 2013 Pani Ewa wróciła z dziećmi do omawiania polskich tradycji i zwyczajów. Tym razem były to zwyczaje bożonarodzeniowe. Dzieci opowiadały o Świętach w swoich domach, ubrały grupowa choinkę, mówiły o swoich marzeniach na Nowy Rok, a na koniec udekorowały pięknie pierniki.

swiateczne ciasteczka
 
 

A Nowy Rok rozpoczęliśmy od przygotowań do jakże pięknego Święta Babci i Dziadka. Dzieci miały okazje opowiedzieć kolegom o swoich Dziadkach i z wielkim zapałem przygotowały laurki, które z pewnością przywołały uśmiech, a może i łezkę u niejednej babci lub dziadka. Wszystkie ŻABKI potrafią już pięknie się podpisać, a większość napisała również na laurce własnoręcznie dedykacje.

Laurka dla babci i dziadka
 
z laurkami
 
 

Choć dzieciom trudno było w to uwierzyć, patrząc za okno, nadszedł też czas na zajęcia o zimie. Tego dnia postawiliśmy na ćwiczenie prawidłowego budowania wypowiedzi. Ćwiczyliśmy to opisując zdjęcia przedstawiające rożne zimowe sporty i zabawy.

opwiadamy o sportach zimowych
 
 

Przy okazji poruszyliśmy temat bezpieczeństwa podczas śnieżnych zabaw i wskazaliśmy zachowania poprawne i negatywne.
 
Stworzyliśmy również swoją własną zimę – na kartce. Jak się okazuje każdy wyobraża ja sobie inaczej. To mała próbka naszych wyobrażeń.

mamy zime
zima2
 
zima3
 
 
Na rozgrzewkę zbudowaliśmy sobie wirtualnego bałwana!
budujemy wirtualnego balwana
 
 
No i rozpoczęliśmy naukę nowej piosenki pod tytułem „Sanna”. Poza odzwierciedleniem ruchowym jej treści, w zapamiętywaniu melodii i słów pomogły nam także instrumenty muzyczne. Oj, głośno było!
instrumeny muzyczne
 
 
A jak zima, to i karnawał – jej nieodłączny element. Grupa ŻABEK bawiła się w tym roku razem z grupą BIEDRONEK. Był pokaz mody,…
bal karnawalowy
 
bal karnawalowy2
 
 
…taniec dowolny…
bal karnawalowy4
 
bal karnawalowy5
 
 
… oraz taniec z miotłą,…
bal karnawalowy8
 
 
… zabawy z chustą animacyjną,…
bal karnawalowy9
 
 
… a na regenerację sił wspaniały posiłek przygotowany przez rodziców.
bal karnawalowy6
 
bal karnawalowy10
 
 

Na zakończenie tej opowieści o ostatnich pięciu miesiącach z życia grupy ŻABEK należy dodać, że niemalże na każdych zajęciach poza tematem głównym poznajemy również jedną literkę. Wyszukujemy wyrazy rozpoczynające się na daną literę, lub kończące się na nią, poznajemy na rożne sposoby jej kształt …

poznajemy literki
 
tak wyglada litera L
 
tak wyglada litera t
 
 

… oraz podejmujemy pierwsze próby pisania po śladzie i samemu – w liniach. Jednym wychodzi to lepiej, innym nieco gorzej, ale wszystkie dzieci zadają sobie wiele trudu i starają się jak mogą. Ich wysiłki są zawsze nagradzane „Pracusiami”. Gratulacje drogie ŻABKI, byle tak dalej!